Čistá chuť je společným jmenovatelem mnoha nízkosacharidových stravovacích systémů, ale pro účely seznámení zde budeme pracovat převážně s Paleo dietou pro její jednoduchost, která určuje:
a) vyřazení průmyslově zpracovaných potravin a polotovarů
b) vyřazení obilovin a luštěnin.
Suroviny vybíráme ze sedmi skupin potravin:
zelenina - maso - ovoce - ořechy - vejce - houby - med
1) Zelenina
Všechny druhy zeleniny kromě škrobových (brambory jsou pro vysoký obsah škrobů řazeny do polysacharidů). Hlavním přínosem omezení pečiva je jednoznačně vyšší spotřeba zeleniny. Vařená mrkev a syrová okurka se rychle omrzí, proto jsme nuceni se začít zajímat o další možnosti, a ty jsou v dnešní době hodně široké. Jako přílohu si můžeme dát zeleninu vařenou, syrovou, pečenou nebo kysanou:
Vařená nebo dušená zelenina:
Brokolice, kedlubna, tuřín, sladké brambory batáty, mrkev, celer, petržel, květák, zelí, červená řepa, dýně Hokkaidó, fazolový lusk,...
Některé druhy vařené zeleniny dále použijeme na přípravu kaše, jako tuřín, batáty, květák, Hokkaidó, z některých připravíme "bramborový" salát, jako třeba z tuřínu, brokolice, červené řepy; některé použijeme do směsi na cibulce, jako kořenovou zeleninu, Hokkaidó, fazolový lusk, brokolici, papriku, nebo klasické dušené zelí.
Poznámka: Zeleninu vaříme v minimálním množství vody pod pokličkou na nejmírnějším plameni, většinu druhů 20 minut. Tímto způsobem si zelenina zachová svou chuť.
Vepřové na žampionech s vařenou mrkví
Pečená nebo grilovaná zelenina:
Paprika, cibule, sladké brambory batáty, mrkev, celer, petržel, červená řepa, dýně Hokkaidó, fenykl, ...
Kombinací pečené a syrové zeleniny můžeme připravovat rozmanité saláty
Salát s grilovanou zeleninou
Syrová zelenina a saláty:
Mladý špenát, rukola, všechny druhy salátů, okurka, paprika, rajče, jarní cibulka, bílá ředkev daikon, ředkvičky, ...
Zeleninu v salátech doplňujeme olivami, vařenými vejci, domácí majolkou, žampiony, nebo zmiňovanou pečenou zeleninou.
Rajčatový salát s domácí majonézou
Kysaná zelenina
Zelí, mrkev, papriky, okurky, květák, brokolice, ředkvičky, kedlubna, cibule, petržel, celer,...
Zeleninu můžeme použít přímo zakysanou, nebo použijeme směs kysaného zelí s čerstvou zeleninou, například strouhanou mrkví, kedlubnou, cibulí, najemno nakrájenou brokolicí a podobně.
Květákové placičky se salátem z kysaného zelí
2) Maso
Maso ve všech úpravách - vařené, smažené, pečené, uzené... kromě průmyslově upravených výrobků s obsahem přídatných látek
Domácí sekaná s dušeným zelím
3) Ovoce
Všechny druhy ovoce za syrova, vařené, pečené, sušené, rozmixované jako smoothie, s kešu ořechy jako koktejl, s ořechy a kokosovým tukem jako krém...
Poznámka: Když do ovocného mixu přidáme špetku soli, zvýrazní se sladká chuť ovoce a nemusíme tolik (nebo vůbec) přislazovat
Jahodový krém
4) Ořechy
Všechny druhy ořechů a semen s výjimkou arašídů
Kokosové kuličky slazené mixovanými rozinkami
5) Vejce
Ve všech způsobech použití - vařená, ztracená, na hniličku, volská oka, amoleta, zapečená se zeleninou, ve smažených zeleninových placičkách, v leču, květákovém mozečku a tak dále.
Volské oko se salátem
6) Houby
Žampiony, hlíva ústřičná, lesní houby... jakékoli jedlé houby v úpravě smažené, vařené, dušené. Sušené houby můžeme rozmixovat na zahuštění omáček nebo polévek; čerstvé houby obalené ve vejci a rozemletých semínkách osmažit jako řízečky; restujeme je s kmínem, smažíme na cibulce s vejci jako smaženici; mohou tvořit základ omáčky zahuštěné kešu ořechy; mohou doplnit zeleninovu směs nebo polévku; být základem pomazánky a podobně.
7) Med
Med použijeme tam, kde potřebujeme dosladit pokrmy, například s dušenými rajčaty nebo rozmanité zeleninové směsi. Med jen zřídka používáme do dezertů; ty jsou většinou tvořeny a slazeny samotným ovocem.
Poznámka: Med by se neměl vařit, aby neztratil cenné živiny, proto ho přidáme do pokrmů nejradějí až těsně před podáváním.
Masové kuličky v rajčatové omáčce
Tak s chutí do nových chutí:)!